Rokturis slīdāmuram

Avatar

By Ansis 31.01.2015 18:27:49

Member++ · 3,685 comments

Pāris nedēļu laikā vajadzētu uzmeistarot slīdāmuru - tas ir pasmags rokturis, ko strauji slidina pa asi, līdz tas atduras pret ass galu, dodot sitienu arī otram ass galam:
https://www.youtube.com/watch?v=27YCUMzKcfE
Instrumenta gals nosaka to, ka ass būs 6 mm - liekas, ka tādu stieni dabūšu bez grūtībām. Jautājums ir par rokturi. Vai kādam ir kāda laba ideja? Labākais, ja ne tikai ideja, bet kaut ko puslīdz parocīgu sadabūt!

Avatar

By Huligāns 31.01.2015 18:51:46

Member · 963 comments

Nav vieglāk izskūvējamu nekā sitamo uzmeistarot ?


arturs.lee@inbox.lv
bez liekiem vārdiem
https://www.facebook.com/groups/mtbvelo/

Avatar

By Buks 31.01.2015 18:53:36

Member+ · 696 comments

Sveiks!
Nezinu, cik smuki/precīzi Tev to vajag, bet, ja der nesmuki, tad par slīdāmura āmuru/rokturi es izmantotu parasto āmura galvu, kura noņemta no āmura kāta. Domāju, ka 6mm stienis kāta vietai ietu cauri. Iespējams, kaut ko pieķīmiķotu par rokturi, lai rokas neatsistu vai vienkārši uzvilktu cimdus. Iespējams, piemeklētu kādu caurulīti, kuru iemetinātu āmura kāta vietā, lai precīzāk slīdētu.


Bērnībā puikas mērīja krāniņus ar lineālu, bet pieaugot - ar hronometru.

Avatar

By Ansis 31.01.2015 19:54:15

Member++ · 3,685 comments

Paldies par idejām!
Izskrūvējamo spiedēju - labāk nē, jo problēma, kur un kā atbalstīt ķepas, nesabojajot detaļas virsmu. Un dažreiz labāk 2, dažreiz 3 ķepas.
Par parasto āmuru - laba doma! Varētu Latgalītē nopirkt ar visu koka kātu, nozāģēt kātu 5-6 cm garumā un izurbt ar 6,2-6,5 mm urbi cauri tam koka kātam!

Avatar

By Huligāns 31.01.2015 20:10:44

Member · 963 comments

Ja nav noslēpums, kam domāts āmurs ?


arturs.lee@inbox.lv
bez liekiem vārdiem
https://www.facebook.com/groups/mtbvelo/

Avatar

By Ansis 31.01.2015 20:49:48

Member++ · 3,685 comments
Huligāns wrote

Ja nav noslēpums, kam domāts āmurs ?

Pamatā nolietotu gultņu izsišanai - kā klipā.
Metode ar parasto āmuru un stienīti "iet apkārt" man nepatīk, jo no otras puses ne vienmēr tiek klāt, bez tam rumbām svara ekonomijas dēļ korpusi paliek aizvien mīkstāki, un "iešana apkārt" mazliet bojā korpusu, jo sit gultni tam šķērsām.

Avatar

By Huligāns 31.01.2015 20:58:08

Member · 963 comments

https://www.youtube.com/watch?v=bBLMemDW13s
šada tipa presi un izspiedēju es tagad gatavoju pie viena virpotāja, man vajag tikai detaļas dažāda diametrā un viss
pārējo var nopirkt DELVE2 veikalā, lai to visu realizētu aptuveni ~20 euro apmerā


arturs.lee@inbox.lv
bez liekiem vārdiem
https://www.facebook.com/groups/mtbvelo/

Avatar

By Ansis 31.01.2015 21:44:39

Member++ · 3,685 comments

Šādus komplektus es zinu, bet ne vienmēr var tā brīvi tikt klāt no otras puses, piem. rumbas barabāna gultņiem un dažādām nestandarta rumbām.

Avatar

By Buks 31.01.2015 23:31:59

Member+ · 696 comments

Ja darīsi kā rakstīji, tad pievērs uzmanību tam, lai koka kāts nelīstu ārā, tādā veidā apslāpējot triecienu. Izurbjot vidu, esmu diezgan pārliecināts, ka rokturim būs tendence slīdēt ārā. Pieļauju, ka velosipēda rumbai tas neko daudz nemainīs, un mājas apstākļos varētu būt ok. Smukākais variants, kas  man nāk prātā, kā to atrisināt  - izsist kātu ārā, nozāģēt īsāku āmurgalvas daļu un iemetināt iekšā uzgriezni, vēlams mazliet dziļāk, jo uzgrieznis, visticamāk būs no mīkstāka materiāla  nekā āmurs. Tā kā āmurs dabūs triecienu, kāds nav paredzēts, tad es pievērstu uzmanību galvas izmēram un ņemtu mazliet lielāku nekā vajadzīgs, lai būtu biezākas sienas.
Un vēl es pajautātu kādam celtniekam vai automehāniķim, vai viņam nav ideju, ko tur varētu izmantot. Latgales āmurs gan tik un tā varētu būt labākais price/performace risinājums.


Bērnībā puikas mērīja krāniņus ar lineālu, bet pieaugot - ar hronometru.

Avatar

By Eduards 01.02.2015 02:22:01

Member# · 2,686 comments

Kā visvienkāršāk uztaisīt to mehānismu, kas izplešoties saķers gultni?

Avatar

By Ansis 01.02.2015 11:03:58

Member++ · 3,685 comments
Eduards wrote

Kā visvienkāršāk uztaisīt to mehānismu, kas izplešoties saķers gultni?

Rumbām gultņi visvairāk mēdz būt ar ID 17 un 15 mm.
17 mm - ideāli der nozāģēts resnais gals no duralumīnija slēpošanas nūjas (OD 16 mm), kuru ar parasto dzelzs zāģīti divreiz iezāģē garenvirzienā. Izplētēja konuss un ass der no Start-šosse pr. rumbas, konusam tikai lēzenāka forma jāpieslīpē.
15 mm - citu konusu varētu noslīpēt mazāku, tikai caurulīti vēl neesmu sadabūjis.

Vai kādam nav nevajadzīga duralumīnija slēpošanas nūja? Lieliski būtu arī pārējos vajadzīgā D gabalus izzāģēt no nūjas vidus un lejas daļas - tad izveidotu gan 15, gan arī 12 mm!

Avatar

By Buks 01.02.2015 11:10:29

Member+ · 696 comments

Ansi, kā Tu taisīsi tos ķekšus, kas aizķersies aiz gultņa? Un, lūdzu, pēc tam ieliec bildes ar to, kas ir sanācis.


Bērnībā puikas mērīja krāniņus ar lineālu, bet pieaugot - ar hronometru.

Avatar

By Ansis 01.02.2015 13:38:27

Member++ · 3,685 comments
Buks wrote

Ansi, kā Tu taisīsi tos ķekšus, kas aizķersies aiz gultņa? Un, lūdzu, pēc tam ieliec bildes ar to, kas ir sanācis.

Es jau rakstu - ar pielabotu gultņa konusu papletīšu vaļā 2x gareniski iezāģētu duralumīnija slēpes nūjas gabalu. Jau pārbaudīju, tas stādā. Tādā izpildījumā gultnis stingri uzsēžas uz ļoti lēzeni paplestas caurulītes, brīvi staigās tikai āmurs pa stieni. Man liekas, tā ir labāk nekā youtube klipā, kur "ķeksis" nav piespiests gultnim un brīvi dauzās.
Labi, ielikšu bildes!
Man tagad daudz brīva laika, skriet un braukt ar riteni īsti nevaru, tāpēc ņemos...

Avatar

By Buks 01.02.2015 14:32:05

Member+ · 696 comments

Tagad beidzot līdz galam iebraucu, laikam. smile Paldies!
Manuprāt, pēc dībeļa saskrūvēšanas, tas ķeksis nekur nekustās un ir aizķēries precīzi aiz gultņa.


Bērnībā puikas mērīja krāniņus ar lineālu, bet pieaugot - ar hronometru.

Avatar

By Huligāns 01.02.2015 14:54:32

Member · 963 comments
Buks wrote

Tagad beidzot līdz galam iebraucu, laikam. smile Paldies!
Manuprāt, pēc dībeļa saskrūvēšanas, tas ķeksis nekur nekustās un ir aizķēries precīzi aiz gultņa.

Tas saucās enkur dībelis un var dabūt bez sišanas ārā smile


arturs.lee@inbox.lv
bez liekiem vārdiem
https://www.facebook.com/groups/mtbvelo/

Avatar

By Ansis 01.02.2015 14:55:06

Member++ · 3,685 comments
Buks wrote

Manuprāt, pēc dībeļa saskrūvēšanas, tas ķeksis nekur nekustās un ir aizķēries precīzi aiz gultņa.

Ja noskatās manu ielikto klipu, liekas, ka ar atslēdziņām tiešām var visu smuki savilkt, bet tas vīrelis darbojas ļoti pavirši. Saskrūvē ar pirkstiem, neko īsti nesavelk, un jau no sākuma dībelis lēkā pa pilnu amplitūdu.

Avatar

By Ansis 07.02.2015 11:21:48

Member++ · 3,685 comments
Buks wrote

Ansi, kā Tu taisīsi tos ķekšus, kas aizķersies aiz gultņa? Un, lūdzu, pēc tam ieliec bildes ar to, kas ir sanācis.

Ķeksis ir gabals no duralumīnija slēpošanas nūjas, 2x gareniski iezāģēts.
Atplētējs ir start-šosse pr. rumbas ass ar konusu, kas noslīpēts līdz taisnai kāpei. Par cik ass ir no visai cieta tērauda, ID=5,1 mm var labi iegriezt M6 vītni. Tur es skrūvēju iekšā slīdāmura 6 mm alumīnija stieni.
Slīdāmura atspolei par pamatu ņēmu getinaksa spoli, kādas padomju laikā lietoja vienam rūpniecības šujmašīnas modelim. Spolē vajadzēja ielīmēt pa centru 8 mm misiņa caurulīti (ID=7 mm), lai uz 6 mm stieņa nebūtu milzīga lufte. Uz spoles ir uztīts resns vara vads, lai tā būtu krietni smagāka, un lai ērtāk saņemt plaukstā.
2. bildē instruments redzams "kaujas gatavībā", ar aizķertu gultni.
Strādā lieliski!
Novilcejs-1.sized.jpg?1423300881
Novilcejs-2.sized.jpg?1423300848

Avatar

By Buks 07.02.2015 21:32:16

Member+ · 696 comments

Ar "ķeksi" es biju domājis viņu mazliet citādāku, bet, ja viss strādā, tad ir ok, galā tāpat sanāk ne tik izteikts, bet tomēr... ķeksis. smile
Malacis!


Bērnībā puikas mērīja krāniņus ar lineālu, bet pieaugot - ar hronometru.