Treniņu tehnika

Avatar

By Janiss 14.02.2007 16:20:42

Member+ · 578 comments

Apsveicu visus ar tuvojosos sezonas sākumu :-)

Jautajums pavisam vienkarss - visu laiku esmu trenejies no pasiniciativas un pec pasa izstradatas programmas, bet isti vel ir neskaidras dazas lietas, piemēram par treninu grafikiem. Teiksim, cik dienas nedelja butu velams/veseligi treneties un attiecigi, cik lielu slodzi pielikt trenina laika. Es vados pec sadas formulas: pa nedeljas visu treneju kapumus, nobraucienus pa mezu, vai ta sakot MTB raksturigam traseem + vel intervalus + skriesana 3 - 4km un tad nedeljas nogalees braucu tiri uz kilometriem soseja kadus 50 - 60km. Vai saja gdijuma varetu but kadi man nezinami faktori, kas ietekmeetu manu izaugsmi, varbuut esmu ko piemirsis.

Paldies!

Avatar

By FOX 14.02.2007 16:48:22

Member+ · 5,298 comments

Viss atkarīgs no iepriekšējās sagatavotības, jo viss sākās ar "bāzes" likšanu, un šinī gadījumā kāpumu ņemšana nav tas ieteicamākais apjoma darbs! smile


TREK Supercaliber

Avatar

By Alpe D'Huez 14.02.2007 16:55:10

Member+ · 310 comments

nav vēl tā kā par agru taisīt inervalus??? vecīt... pataupies! ja gatavojies SEB, tad līdz marta beigām vari mierīgi vizināties. galvēnais ir nevis intensitāte, bet gan regulārie treniņi kā tādi. un neaizmirsti par atpūtu.

Avatar

By Janiss 14.02.2007 16:55:28

Member+ · 578 comments

Nu man si aiziet tressa sezona. Ir bijusi gan kritumi, gan kapumi sacensibas, tacu sis pedejais treninu grafiks zinama mera paliidz sagatavoties daudzpusigi.

FOX wrote

Viss atkarīgs no iepriekšējās sagatavotības, jo viss sākās ar "bāzes" likšanu, un šinī gadījumā kāpumu ņemšana nav tas ieteicamākais apjoma darbs! smile

Avatar

By Biker 16.02.2007 13:51:42

Member+ · 954 comments

Tagad ir pēdējais laiks likt "bāzi". Tā arī ir visneinteresantākā nodarbe visā pasākumā, ja vien to nedara Itālijas Alpos wink viens atsevīšks trenins nedrīkst būt 'īsāks par 3 h, un kad bāzes fundaments ielikts, pamazām sākam taisīt nelielus intervālus, 1-2X nedeļā. krosam vajag iekļaut arī skriešanu, vismaz 2X nedēļā, tās manas domas.


Galvenais ir motivācija.

Avatar

By Alpe D'Huez 16.02.2007 15:46:48

Member+ · 310 comments

Sirds tilpuma palielināšanai izmanto garos aerobos treniņus. Šis rādītājs ir diezgan individuāls, bet vidēji ir 120-150 sit. robežās. Ilgstošs aerobais treniņš, nosacīti sakot, ir sirds „stiepšanas” vingrinājums. Muskuļi dzen asinis, un  ar šo asins plūdsmu sirds stiepjas. Sekas no tas „stiepšanas” ir paliekošas, un lēnam sirds krietni palielinas savos izmēros. To var palielināt līdz pat dubultam izmēram, bet par 35-40% praktiski garantēts, jo sirds ir diezgan interesants muskulis, kurš „karājas” atšķirībā no skeletu muskuļiem , un stiepjas diezgan viegli. Lūk kāpēc ir svarīgi pa ziemu vizināties. Bet vairākums treneru nezin ko dara, bet saka apm. tā:”Ieliekam bāzi.”  Kādu bāzi??? Neviens konkrēti nemāk definēt vārdu „bāze”. Es pats kādreiz tā pat domāju. Nesapratu kas par lietu, bet „bāzi” vajadzēja likt, vizinājos 6-7 stundas. Izbrauc treniņā no rīta- vēl tumšs, brauc atpakaļ- jau tumšs. Tādi bija tie ziemas treniņi. Bet būtībā – tas ir sirds stiepšana. Jo ilgāk sirds būs tādā stāvoklī, jo lielākas stiepšanas efekts. Galu galā to var diezgan stipri izstiept. Šeit varētu pieminēt Ediju Merksu, kad viņš beidza savas riteņbraucēja gaitas sirds tilpums viņam bijis 1800ml, 10 gadus vēlāk jau 1200ml. Bet arī 1200ml ir ļoti daudz, jo parastam cilvēkam sirds tilpums ir ap 600ml.

Avatar

By Janiss 16.02.2007 15:52:21

Member+ · 578 comments

Tatad, jo lelāka sirds, jo iespēja ilgāk braukt, spēcīgāk mīt pedāļus un vārdu sakot kļūt izturīgākam?

Alpe D'Huez wrote

Sirds tilpuma palielināšanai izmanto garos aerobos treniņus. Šis rādītājs ir diezgan individuāls, bet vidēji ir 120-150 sit. robežās. Ilgstošs aerobais treniņš, nosacīti sakot, ir sirds „stiepšanas” vingrinājums. Muskuļi dzen asinis, un  ar šo asins plūdsmu sirds stiepjas. Sekas no tas „stiepšanas” ir paliekošas, un lēnam sirds krietni palielinas savos izmēros. To var palielināt līdz pat dubultam izmēram, bet par 35-40% praktiski garantēts, jo sirds ir diezgan interesants muskulis, kurš „karājas” atšķirībā no skeletu muskuļiem , un stiepjas diezgan viegli. Lūk kāpēc ir svarīgi pa ziemu vizināties. Bet vairākums treneru nezin ko dara, bet saka apm. tā:”Ieliekam bāzi.”  Kādu bāzi??? Neviens konkrēti nemāk definēt vārdu „bāze”. Es pats kādreiz tā pat domāju. Nesapratu kas par lietu, bet „bāzi” vajadzēja likt, vizinājos 6-7 stundas. Izbrauc treniņā no rīta- vēl tumšs, brauc atpakaļ- jau tumšs. Tādi bija tie ziemas treniņi. Bet būtībā – tas ir sirds stiepšana. Jo ilgāk sirds būs tādā stāvoklī, jo lielākas stiepšanas efekts. Galu galā to var diezgan stipri izstiept. Šeit varētu pieminēt Ediju Merksu, kad viņš beidza savas riteņbraucēja gaitas sirds tilpums viņam bijis 1800ml, 10 gadus vēlāk jau 1200ml. Bet arī 1200ml ir ļoti daudz, jo parastam cilvēkam sirds tilpums ir ap 600ml.

Avatar

By Alpe D'Huez 16.02.2007 15:58:46

Member+ · 310 comments

Lai piedalītos autosacīkstēs, ir vajadzīgs sacikšu autiņš. Ja brauksi ar parasto- sačakarēsi autiņu, un arī rezultāts būs sūdīgs.
ceru, ka saprati.

Last edited by Alpe D'Huez (16.02.2007 16:00:42)

Avatar

By cello 16.02.2007 18:09:18

Local.Auth · 4,686 comments
Alpe D'Huez wrote

Sirds tilpuma palielināšanai izmanto garos aerobos treniņus. Šis rādītājs ir diezgan individuāls, bet vidēji ir 120-150 sit. robežās. Ilgstošs aerobais treniņš, nosacīti sakot, ir sirds „stiepšanas” vingrinājums. Muskuļi dzen asinis, un  ar šo asins plūdsmu sirds stiepjas. Sekas no tas „stiepšanas” ir paliekošas, un lēnam sirds krietni palielinas savos izmēros. To var palielināt līdz pat dubultam izmēram, bet par 35-40% praktiski garantēts, jo sirds ir diezgan interesants muskulis, kurš „karājas” atšķirībā no skeletu muskuļiem , un stiepjas diezgan viegli. Lūk kāpēc ir svarīgi pa ziemu vizināties. Bet vairākums treneru nezin ko dara, bet saka apm. tā:”Ieliekam bāzi.”  Kādu bāzi??? Neviens konkrēti nemāk definēt vārdu „bāze”. Es pats kādreiz tā pat domāju. Nesapratu kas par lietu, bet „bāzi” vajadzēja likt, vizinājos 6-7 stundas. Izbrauc treniņā no rīta- vēl tumšs, brauc atpakaļ- jau tumšs. Tādi bija tie ziemas treniņi. Bet būtībā – tas ir sirds stiepšana. Jo ilgāk sirds būs tādā stāvoklī, jo lielākas stiepšanas efekts. Galu galā to var diezgan stipri izstiept. Šeit varētu pieminēt Ediju Merksu, kad viņš beidza savas riteņbraucēja gaitas sirds tilpums viņam bijis 1800ml, 10 gadus vēlāk jau 1200ml. Bet arī 1200ml ir ļoti daudz, jo parastam cilvēkam sirds tilpums ir ap 600ml.

sporta medicīnā stāst ka 200-300ml sievietēm un 300-400ml vīriešiem.ja regulāri trenējies tad pats galvenais lai būtu atpūta.

Avatar

By Biker 16.02.2007 18:21:48

Member+ · 954 comments

kaut kur lasīju, ka sirds labi "aug" pie apm.120 sitieniem minūtē, nu tad sākumā jātur tie 120-130..


Galvenais ir motivācija.

Avatar

By Alpe D'Huez 16.02.2007 18:27:23

Member+ · 310 comments

saukt sit./min. nav objektīvi.  labāk izmantot % MHR (maximal heart rate)

Last edited by Alpe D'Huez (16.02.2007 18:27:41)

Avatar

By Kaspi4 16.02.2007 18:33:53

Member++ · 2,282 comments
Alpe D'Huez wrote

saukt sit./min. nav objektīvi.  labāk izmantot % MHR (maximal heart rate)

Un pie cik %?


Don't argue with an idiot - he'll drag you to his level and beat you with experience

Avatar

By Alpe D'Huez 16.02.2007 18:53:38

Member+ · 310 comments

atkarīgs no tava maks. pulsa!!!
iedomājies, brauc divi čaļi treniņā. uzdevums braukt ar pulsu 130-140. viens mierīgi valē ar 135, bet otrs lai turētu tādu pašu  ātrumu ir spiests baukt ar 15 sit. augstāku frekvenci... kā tad viņi var kopā trenēties??
ja vienam max ir, teiksim, 200sit/min, tad intensitāte 65-70% MHR būs 130-140sit.min. otram max ir 185sit/min, tad pie tiem pašiem % sirds taisīs 120-130 siteienus minūtē.

ŠO TE ATRADU NETĀ, PRETENZIJAS PIE AUTORIEM. no sevis teikšu, ka dažos informācijas avotos tie % nedaudz atšķiras:
Zona    %MRH    apraksts
1    60-65    atjaunošanas treniņš
2    65-70    Bāzes treniņš uz izturību
3    70-80    Aeroba sliekšņa treniņš
4    80-85 Treniņš sasniedzot laktāta slieksni
5    86+    Max.aerobais (???) treniņš, pārsniegts max VO2 līmenis

Last edited by Alpe D'Huez (16.02.2007 18:58:14)

Avatar

By cello 16.02.2007 19:15:21

Local.Auth · 4,686 comments

tāpat sadils un jāmet reiz lūžņos:))

Avatar

By Eduards 16.02.2007 20:18:03

Member# · 2,686 comments

Procenti arī nav nekas īpaši precīzs. Varbūt labāk būtu apgalvot - virs/zem aeorobā/anairobā sliekšņa, tuvu tam.
Piemēram, tā bāze uz izturību ir ap aerobo slieksni. Bet kur tieši?

Avatar

By Alpe D'Huez 16.02.2007 23:21:43

Member+ · 310 comments
cello wrote

tāpat sadils un jāmet reiz lūžņos:))

galvēnais jau ir gandarījums no tās padarīšanas, bet gals agri vai vēlu visam (un visiem) pienāks, vai ne;)

Last edited by Alpe D'Huez (16.02.2007 23:40:15)

Avatar

By Andersons 17.02.2007 00:21:57

Member+ · 2,639 comments
Alpe D'Huez wrote

Sirds tilpuma palielināšanai izmanto garos aerobos treniņus. Šis rādītājs ir diezgan individuāls, bet vidēji ir 120-150 sit. robežās. Ilgstošs aerobais treniņš, nosacīti sakot, ir sirds „stiepšanas” vingrinājums. Muskuļi dzen asinis, un  ar šo asins plūdsmu sirds stiepjas. Sekas no tas „stiepšanas” ir paliekošas, un lēnam sirds krietni palielinas savos izmēros. To var palielināt līdz pat dubultam izmēram, bet par 35-40% praktiski garantēts, jo sirds ir diezgan interesants muskulis, kurš „karājas” atšķirībā no skeletu muskuļiem , un stiepjas diezgan viegli. Lūk kāpēc ir svarīgi pa ziemu vizināties. Bet vairākums treneru nezin ko dara, bet saka apm. tā:”Ieliekam bāzi.”  Kādu bāzi??? Neviens konkrēti nemāk definēt vārdu „bāze”. Es pats kādreiz tā pat domāju. Nesapratu kas par lietu, bet „bāzi” vajadzēja likt, vizinājos 6-7 stundas. Izbrauc treniņā no rīta- vēl tumšs, brauc atpakaļ- jau tumšs. Tādi bija tie ziemas treniņi. Bet būtībā – tas ir sirds stiepšana. Jo ilgāk sirds būs tādā stāvoklī, jo lielākas stiepšanas efekts. Galu galā to var diezgan stipri izstiept. Šeit varētu pieminēt Ediju Merksu, kad viņš beidza savas riteņbraucēja gaitas sirds tilpums viņam bijis 1800ml, 10 gadus vēlāk jau 1200ml. Bet arī 1200ml ir ļoti daudz, jo parastam cilvēkam sirds tilpums ir ap 600ml.

Da ko tur pērties, ja grib stiept sirdi tad aidā uz kurjerēšanu, jo vakar es biju LOV fizisko darbaspēju laboratorijā un ehokardiogrāfija uzrādīja ka man sirds kreisā kambara izmērs ir 64mm jeb kardiologu valodā dilatācija. Sporta ārste man teica ka man jātrenējas obligāti uz intervāltreniņiem citādi draudot stiepšanas perebors:S

Last edited by Andersons (17.02.2007 00:45:26)


Team Velo+ Bottari Baltic
From 10km ITT to 1,500km ultra.

Avatar

By Alpe D'Huez 17.02.2007 01:45:25

Member+ · 310 comments
Andersons wrote

Da ko tur pērties, ja grib stiept sirdi tad aidā uz kurjerēšanu, jo vakar es biju LOV fizisko darbaspēju laboratorijā un ehokardiogrāfija uzrādīja ka man sirds kreisā kambara izmērs ir 64mm jeb kardiologu valodā dilatācija. Sporta ārste man teica ka man jātrenējas obligāti uz intervāltreniņiem citādi draudot stiepšanas perebors:S

tā ir veterānu pazīme. ar ātrumu 40km/h var piļīt kaut vai 200km, tiklīdz paātrinas līdz 45km/h- tā uzreiz brauciens ir beidzies.

Andersons wrote

Sporta ārste man teica ka man jātrenējas...

Šis te man ĪPAŠI patīk big_smile

Avatar

By Andersons 17.02.2007 01:54:27

Member+ · 2,639 comments

Tur bija doma tāda ka kurjerēšana esot jāmet pie malas un normāli jātrenējoties tieši uz intervāliem.
ps man riteņbraukšanas stāžs ir 4 gadi, no tiem trīs kurjerējot un testā ar pakāpeniski pieaugošu slodzi nobraucu 35 minūtes kad jauda jau pieauga līdz 404w kad metu mieru un skābekļa patēriņš 4,85 litri min un pienskābe asinīs 10mmol/l. pps mani nav trenējis neviien treneris un esu tikai entuziasts un pagaidām neesu nekāds PRO:) bet tas nenozīmē ka atkāpšos no mērķiem.

Last edited by Andersons (17.02.2007 02:04:53)


Team Velo+ Bottari Baltic
From 10km ITT to 1,500km ultra.

Avatar

By Andersons 17.02.2007 02:47:54

Member+ · 2,639 comments
Alpe D'Huez wrote

5    86+    Max.aerobais (???) treniņš, pārsniegts max VO2 līmenis

nevis aerobais bet anaerobais treniņš.


Team Velo+ Bottari Baltic
From 10km ITT to 1,500km ultra.

Avatar

By Alpe D'Huez 18.02.2007 21:00:08

Member+ · 310 comments
Eduards wrote

Procenti arī nav nekas īpaši precīzs. Varbūt labāk būtu apgalvot - virs/zem aeorobā/anairobā sliekšņa, tuvu tam.
Piemēram, tā bāze uz izturību ir ap aerobo slieksni. Bet kur tieši?

vai tad aerobo/anaerobo nevar izteikt procentos?:D

Avatar

By Andersons 18.02.2007 21:14:51

Member+ · 2,639 comments

Tie procenti arī katram pēc manām domām var atšķirties. Šos procentus var noskaidrot laboratorijā maksimālā izslogojuma testa laikā ņemot asins paraugus no auss ļipiņas un nosakot lakāta līmeņa izmaiņas asinīs nosakot anaerobā sliekšņa pulsu un maksimālo pulsu ko sportists ir spējīgs uzdzīt.


Team Velo+ Bottari Baltic
From 10km ITT to 1,500km ultra.

Avatar

By Alpe D'Huez 18.02.2007 21:44:19

Member+ · 310 comments
Andersons wrote

Tie procenti arī katram pēc manām domām var atšķirties.

un tagad padomā, ko tu pateici.
PROCENTI tāpēc arī ir PROCENTI, lai tie būtu OBJEKTĪVI! labaratorijā nosaka pulsu nevis procentus.
60%MHR vienam būs 120sit./min, citam 130!!!

Avatar

By Andersons 18.02.2007 22:06:30

Member+ · 2,639 comments

Piedod Alpe D'Huez bet šoreiz laikam Tu mani pārprati, es biju domājis pie cik procentiem sākas anaerobais darbs no max pulsa jo ir tādi kas tikko sasniedz knapi anaerobo slieksni tā brauciens uz veloergometra ir beidzies un ir arī tādi kas vēl ilgi spēj braukt aiz anaerobā sliekšņa, t.i kad asinīs sāk strauji pieaugt pienskābe!

Last edited by Andersons (18.02.2007 22:11:50)


Team Velo+ Bottari Baltic
From 10km ITT to 1,500km ultra.

Avatar

By Eduards 19.02.2007 14:08:16

Member# · 2,686 comments

Procenti nav nekas uberkruts, kas visiem cilveekiem vienaads! Procenti ir kaut kas kruts tikai politikiem un ekonomistiem, jo tas ir bezdimensionaals lielums bez meervieniibaam.

Treneejas ne jau peec procentiem, bet gan ieveerojot aeorobo un anairobo slieksni. Ja reiz kaadam laboratorijaa ir noteikti slieksni, tad vinjam vajag zinaat intervaalus atkariibaa no shiem te slieksnjiem, nevis mistiskiem procentiem.

Es neapstriidu, ka treneeties peec tavas tabulinjas ir iespeejams, un ka lielajam vairumam noderees tiiri labi, bet tas nav pilniigi preciizi. Taapeec, ka nevar apgalvot, ka preciizi 65,0% max pulsa ir aeorobais slieksnis, un 80,0% anairobais- ja saskanjaa ar tavu tabulinju.

Avatar

By Alpe D'Huez 19.02.2007 17:35:27

Member+ · 310 comments

nu, veči, Jūsu līmenī bez SRM Pro edition neiztikt..
starp citu, ir viens lietots 170mm, 1000ls.

Last edited by Alpe D'Huez (19.02.2007 18:21:55)

Avatar

By Andersons 19.02.2007 23:38:51

Member+ · 2,639 comments

Tieši tā Eduards arī uzrakstīja tieši to pašu domu gājienu ko es biju domājis tikai nedaudz savādāk izskaidrojot, izskatās ka sezonā man ar Eduardu jāmočī treniņos.
tas SRM ir laba lieta, tikai patreiz nedaudz par sālītu uz šo brīdi, pats nesen iegādājos Polar S725X Tour edition tiesa gan bez jaudas sensora.

Last edited by Andersons (19.02.2007 23:40:14)


Team Velo+ Bottari Baltic
From 10km ITT to 1,500km ultra.